Bodrum Kale Restorasyonu İptal Edildi ⋆ Blog Aracı

Bodrum Kale Restorasyonu İptal Edildi

Bodrum Kale Restorasyonu İptal Edildi

Eski Bodrum Kalesi’ne yapılmak istenen restorasyon mahkeme kararı ile iptal edildi. Mahkeme Kalenin “Korunarak gelecek nesillere aktarılmalı” olduğunu kararda belirtti.

Kale, birinci derecede arkeolojik SİT alanı içinde bulunuyor. Ancak buna rağmen restorasyon projesi gündeme gelmiş ve 10.700 metrekarelik inşaat alanı planlamıştı. Buna itiraz eden Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB), Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Bodrum Kalesi Rölöve, Restitüsyon, Restorasyon, Teşhir, Tanzim ve Mühendislik Projeleri Yapımı İşine karşı dava açmıştı. Projede kamu yararına olmadığı ve geri dönüşü olmayan hasarlara neden olacağını belirtmişti. Bakanlık ise iddiaları kabul etmemişti.

Hürriyet’ten Aysel Alp’in yaptığı habere göre Muğla ikinci İdare Mahkemesi, oy birliğiyle restorasyonun iptali kararını aldı. Kararda “Korunarak gelecek nesillere aktarılmalı” ifadelerine yer verildi.

Bodrum Kalesi aynı zamanda UNESCO’nun Korunması Gerekli Kültür Varlıkları Listesine’de aday.

“Teşhir salonu yapmak istediler”

Bodrum İlçe Koordinasyon Kurulu Sekreteri Şahabettin Doğan, bilimsel temeldeki bir restorasyona karşı olmadıklarını belirterek şunları söyledi: “Ama burası birinci derece arkeolojik sit alanı ve kalenin ortasına radye temel üzerine çelik konstrüksiyon bir teşhir salonu yapmak istediler.

Ayrıca Bakınız:  Bim'de Satılan Apple Ürünleri Sahte İddiası

Oysa bunun altında Kral Mausolos’un sarayının temeli bulunuyor. Biz buna dava açmıştık. İmalatlar sürüyordu. Mahkeme kararının yıkımdan sonra gelmesinden korkmuştuk ama örnek bir karar geldi ve sevindik.”

“Güçlendirme tamamlanmalı”

Bodrum Mimarlar Odası Başkanı Gamze Türk ise şöyle konuştu: “Biz bu sağlamlaştırmaya değil, henüz kazısı tamamlanmamış arkeolojik sit alanı üzerinde yapılması planlanan iki büyük yapıya itiraz ettik.

Ancak mahkeme kararı bir bütün olduğu için proje bu kararla tümden durmuş oldu. Bu güçlendirmenin tamamlanması için bakanlığın acilen kurula başvurup karar aldırması lazım. Yeni müzenin de kale dışında ayrı bir yerde yapılması gerekir.”

YAZAR BİLGİSİ
Alperen Durmuş
Ne batılı bir bilgin ne de doğulu bir alim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.