Growth Hacking Nedir? Nasıl Yapılır?

Growth Hacking Nedir? Nasıl Yapılır?

Growth hacking büyümedeki bütün işletmelerin göz önüne aldığı konulardan birisi. Herhangi bir iş modelini kullanıcılara sunmak için yapılan planlı büyüme yöntemlerinin ve planlarının hazırlanmasıdır. Bu konsept birkaç senelik geçmişi olsa da temelde uzun seneler önce bir çok şirket “Büyüme Stratejisi” ismiyle projelerini yürütmüştür. Bu anlamda bu kavramın iyi bilinmesi gerekiyor. Growth Hacking Nedir? Nasıl Yapılır sorusuna bu yazımızda cevap vereceğiz.

Growth ve Hacking

Growth hacking kavramı aslında iki parçadan oluşur. Bunlardan ilki Growth kavramı sosyal medya platformlarındaki takipçi sayısı, internet trafiği gibi konulardır. Bunlar işletmeniz esas büyüme yollarıyla birebir bağlantılıdır.

İkinci kısım ise hacking kavramıdır. Hacking burada genelde kullanıldığı gibi bilgisayar hacklemek olarak düşünülmemelidir. Bu kavram saptanan tüm sorunlara inovatif yollarla en iyi çözümler üretmektir. Bu anlamda hacking bu sorunlara geleneksel yöntemlerle değil modern yaklaşımlarla çözüm bulmaktır.

Growth hacking kavramında veri analiz, teknik bilgi ve yaratıcı düşüne gibi olgular oldukça önemlidir. Başarılı bir Growth hacker bu şartları sağlamalıdır.

Growth Hacker Nedir? Ne Yapar?

Adından da anlaşılabileceği gibi Growth hacking işiyle uğraşanlara Growth hacker deniyor. Growth hacker kimseler birer dijital pazarlama uzmanlarıdır. Bu kimseler, analitik araç kullanımı, SEO ayarlarının yönetilmesi, sosyal medya platformlarındaki popüler içerikler konusunda çalışırlar.

Ayrıca Bakınız:  Twitter Eski Sürüme Geçme 2020

Kullanıcılara yönelik test ve anketler yaparak kullanıcı profili çıkarmaya çalışırlar. Çevrimiçi pazarlamacılara benzer şekilde çalışırlar. Ancak farkları her konuda test yapmaları ve bunları test etmeleridir. Ayrıca Growth hackerler interneti en iyi şekilde kullanırlar.

Growth hacker olanlar içerik pazarlama, A/B testleri, sosyal medya pazarlamaları, Google Analytics gibi kavramları sıkça kullanırlar. Growth hacking daha çok internet girişimlerinde kullanılan yöntemlerden biri. Genel olarak Twitter, Facebook, Linkendln ve İnstagram gibi büyük şirketlerin çatısı altında çalışırlar.

İnternet gelişiminde bütçe kullanımının kısıtlı olması Growth Hacking konseptine gereksinim duyularak daha az bütçeyle büyüme planı gerçekleşmesini sağlar. Küçük ölçekli sosyal medya siteleri ve firmaları bu stratejiyi sıkça kullanıyor. Bunun dışında veri depolama sistemleri de bu stratejiyi sık kullanan sektörler arasındadır.

Growth Hackin ile ilgili yazımız bu kadardı, umarım açık ve bilgilendirici bir yazı olmuştur. Growth Hacking ve Growth Hacker ile alakalı diğer merak ettiklerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Alperen Durmuş
Ne batılı bir bilgin ne de doğulu bir alim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.