Long Tail Nedir?

Long Tail Nedir?

Long Tail Nedir? ve Neden Kullanılır?

Long Tail’i Türkçeye çevirdiğinizde “Uzun Kuyruk” anlamı ortaya çıkıyor. Kelimeyi var eden kişi ise Chris Anderson, 2004’te Wired’da yayınladığı makalesiyle duyurulmuştu. Kelime bir kaç farklı anlamda kullanılabiliyor, kelimenin esas anlamını bir şeye bağlıyacak olursak buna reklam pazarlama stratejisi diyebiliriz.

Long Tail’e basit bir örnek verecke olursak, bir haberde türkiyeyi geziyorum başlığıyla açılan bir konuda sadece istanbuldan bahsedildiğini düşünün işte Long Tail geriye kalan 80 şehir demek oluyor.

Günümüzde sıkca kullanılan ama bizim kendisinden bi haber olduğumuz bu kelimeyi birçok farklı anlamda örneklendirebiliriz, bkz: Sen vermedin, ben vermedim ulan kim bu yüzde elli gibi bir önceki örneğe benzer ve diğet bunlara benzer anlamlarda kullanılar cümlelere Long Tail deniyor.

Ayrıca, web’de kullanıldığı bir çok farklı anlam türü daha var, sitelere yapılan SEO’da önemli bir faktör. İnsanlara daha cazip başlıklarla kendi ürünlerini öne çıkarmaya çalışan Web Tasarımcılarının ve Dijital Pazarlama uzmanlarının kullandığı bir metot.

Konuyu toparlayacak olursak, Long Tail genel olarak arama motorları için bir keyword’tan zincirler oluşturarak daha küçük’te olsa bir kitleye erişmeniz için kolaylık sağlıyor ve yeni web siteleri için mutlaka uygulanması gereken bir satış pazarlama stratejisi.

YAZAR BİLGİSİ
Alperen Durmuş
Ne batılı bir bilgin ne de doğulu bir alim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.