Sitelerin Eski Halini Gösteren Site - WayBack Machine ⋆ Blog Aracı

Sitelerin Eski Halini Gösteren Site – WayBack Machine

Sitelerin Eski Halini Gösteren Site – WayBack Machine

Web sürekli olarak değişmektedir ve bazen dün karşınıza çıkan, ihtiyacınız olan bilgilere sahip bir sayfa bugün mevcut olmayabilir. Ayrıca, bir sayfanın içeriğinin veya tasarımının nasıl zamanla değiştiğini görmek isteyebilirsiniz. Web sayfalarını var olduklarından bugüne kadar ki değişimlerini bulmak için çeşitli kaynaklar vardır.

Google’ın önbelleği muhtemelen en iyi bilinen yöntemlerden biri olsa da, diğerleri Google’da veya Wayback Machine’de bulunmayan sayfaların yanı sıra farklı bir tarihte arşivlenmiş bir sayfaya sahip olabilecekleri önemli alternatiflerdir. Aşağıdaki site’de, arşivlenmiş sayfayı bulmanın yolunu ve arşivlerin ne kadar eski zamanlara dayandığı hakkında size biraz daha bilgi verelim.

Google, zaman zaman sitelerin görüntülerini yıllardan beri önbelleğe alır ve yedekler. Ama biz bu yazıda bunlara erişebileceğiniz en iyi alternatifi anlatacağız. Archive.org sitesi üzerinden, 1996’nın sonundan 8-14 ay öncesine kadar, internet Arşivi’nden önbelleğe alınmış bütün görüntüleri, CSS ve JavaScript dahil olmak üzere görebilirsiniz.

WayBack Machine’yi kullanarak bir sitenin eski görüntüsünü nasıl bulacağınız konusunda aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

  1. Bir Web tarayıcısında https://web.archive.org adresine gidin.
  2. Görmek istediğiniz web sayfasının URL’sini arama kısmına girin. Ayrıca bir sayfa aramak için anahtar kelimeleri de girebilirsiniz.
  3. Zaman çizelgesinde istediğiniz bir yılı seçin. Arşivlenmiş bir anlık görüntü varsa, sayfanın anlık görüntüsü her arşivlendiğinde zaman çizelgesinde dikey bir siyah çubuk görünecektir.
  4. Aşağı kaydırın ve mavi veya yeşil bir daire ile vurgulanmış bir tarihe tıklayın. Bu, sizi doğrudan web sitesinin o tarihteki eski görünümüne götürecek veya zaman listesi içeren bir açılır menüyü gösterecektir. (Mavi ve yeşil daireler, fotoğrafların Internet Arşivinin Web tarayıcısı tarafından arşivlendiği tarihleri ​​gösterir.)
  5. Açılır menüde bir zamana tıklayın. Belirttiğiniz tarihte web sitesinin o zamanki görünümü karşınıza çıkacaktır.
Ayrıca Bakınız:  Dünyanın En Popüler Web Sitelerinin En Eski Halleri

Konuda yardımcı olmamızı istediğiniz bir yer olursa, aşağıdaki yorumlar bölümünden iletişime geçebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Alperen Durmuş
Ne batılı bir bilgin ne de doğulu bir alim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.