arama

Tanzim Satış Noktalarında’ki Vatandaşların Tepkileri

  • Admin Admin

Bildiğiniz üzere artık meyve ve sebzeyi kamu destekli tanzim satış noktalarından alabiliyorsunuz. Amaç 1900’lü yıllarda ki gibi üreticiden tüketiciye direk satış, konu ise ülke gelişiyor başlığı altında halka verilen hizmet. Henüz bir tanzim noktasından alışveriş yapamadık, ancak DW Türkçe‘nin yaptığı belgeselde gördüğüm kadarıyla reçeteli ilaç satışının bir benzeri uygulanıyor. Belgesele konu olan tanzim satış noktası herkesin yararlanması için sebze ve meyve satışlarını sınırlı tutuyor.

Peki tarihten günümüze empoze edilen tanzim satış tekrar işe yarar mı? Hiç sanmıyorum. O zamanlar, zamanın o zaman ki insanlara sunduğu bir şey bu, yani bugün baktığınız zaman diğer ülkeler uzaya pamuk ekmiş ve hatta bu pamuk filizlenmiş bile. Türkiye’de zamanla gelişen tek şey ne kuyruğuna girdiğimiz sanırım. Lafı daha fazla uzatmadan konumuzun asıl içeriği olan DW Türkçe belgeseline bir bakalım.

Ama ondan önce kısaca tanzim satış nedir ona bir bakalım…

Tanzim Satış Nedir (Özet)

Ege ve Marmara bölgesinde 1900 – 2000 yılları arasında faaliyet gösteren, belediye destekli kooperatiflerin sebze ve meyvesini satıp, yerel üretici olan kimya ürünlerini makul fiyatlara pazarlayan kamu destekli alışveriş zincirleri.

Ayrıca Bakınız:  İstanbul Havalimanı Çalışanına Büyük Çirkeflik

İlk kez CHP İzmir belediye başkanı İhsan Alyanak tarafından, yoksul kesime ucuz et, sebze ve meyve yedirmek amacıyla 1973 yılında yılında kurulan tanzim satış mağazaları, 1976 yılında CHP İstanbul belediye başkanı Ahmet İsvan tarafından İstanbul’da da oluşturulmuştur. Ahmet İsvan, 1977 yılında ise fırıncıların fiyat tekelini kırmak, halka ucuz ve sağlıklı ekmek sağlamak amacıyla halk ekmek fabrikasını kurmuştur.

1990’lı yıllara kadar devam eden tanzim satış mağazaları daha sonra satılmıştır. Lafı daha fazla uzatmadan artık videoya geçelim. Zaten uzatmaya gerek yok DW Türkçe belgeselinde, tanzim satış nedir en iyi “100 yıl önce bu vardı, 2019’da yine var” diyen abimiz özetlemiş.

Tanzim Satış Noktalarında İlk Gün – DW Türkçe