Geçtiğimiz günlerde yerli basında 500 bin dolarlık yatırımcılara ve 250 bin dolarlık gayrimenkul satın alan yabancı şahıslara Türk vatandaşlığı verilebileceğinin kamuya bildirilmesinin ardından gayrimenkul sektörü harekete geçti.

19 Eylül 2018 tarihinde yabancılara Türk vatandaşlığı verilmesi konusunda beklenen değişiklikler yerli basın organlarında yayımlanarak hayata geçmiş, 500 bin dolarlık yatırım yapan kişiler ile 250 bin dolarlık gayrimenkul satın alan yabancılara Türk vatandaşlığı verilmesinin önü açılmıştı.

Bunun üzerine birçok inşaat firması harekete geçerek “250.000 dolara Türk vatandaşlığı” reklamları vermeye başladı. Özellikle Arap vatandaşlara yönelik yapılan bu reklam afişleri Atatürk Havalimanı’nda da yerini almaya başladı. Dış hatlar geliş bölümünde, üzerinde Arapça ve İngilizce yazılı afişlerde “Türk vatandaşlığına uygun özelliklerde” ve “250 bin dolara Türk vatandaşlığı” gibi ifadeler yer alıyor.

Sosyal medya’da ise insanlar, “İstanbul Havalimanı konut sektöründen firmaların reklamlarıyla dolu. 250 bin $’lık yatırımınıza Türk vatandaşlığı hediye… Türk vatandaşlığını yerli parayla verseydik keşke” gibi yorumlar paylaşılmaya başlandı. Tabi bunlar mizaha empoze edilmiş isyanlar, komik olduğu kadar can yakıcı paylaşımlar.

Türk vatandaşlığının parayla satılıyor olması şaşırılacak bir durum değil, tüm dünya ülkeleri bunu somut olmayan rakamlarla yapabiliyor. Ancak, diğer ülkelerin bu vatandaşlık konusunda ciddi şartları bulunmakta en basit örnekle sabıka kaydınızın olmaması gerekiyor. Ayrıca bu konuda bir pazar açmış değiller, havaalanları’nda reklamlar dönmüyor ve pazarlamalar yapılmıyor.

Tarih’den günümüze bu toplum için kendini feda eden bir çok şehidimiz var. Bunun yanı sıra maneviyatla kazandığımız bir nam. Dolayısıyla bu nam’a hiç kimse bir bedel biçip’de satmamalı! Hiçbir Türk’ün namı bugün 250 bin dolar‘a pazarlanmamalı!

250 Bin Dolara Türk Vatandaşlığı Hakkında Reklam Afişleri

#1

#2

#3

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir