Türkiyenin Yeni Yerli Otomobili Vestel Veo ⋆ Blog Aracı

Türkiyenin Yeni Yerli Otomobili Vestel Veo

Türkiyenin Yeni Yerli Otomobili Vestel Veo

Milletçe belki en büyük arzularımızdan bir tanesi olan yerli otomobil üretmek. Otomobil üretme aşkıyla yanıp tutuşan bir toplum olarak bu müjdeyi almak gerçekten hepimizi mutlu edebilirdi. Vestel’in ortaya çıkan yerli otomobili Veo patenti belki de bize beklediğimiz müjdeyi verebilir. Tabi şu an her şey söylenti boyutunda, resmi bir açıklama yok.

Yerli otomobil projesi dahilinde toplanan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun 5 üyesinden biri olan Zorlu Grubu’nun elektrikli otomobil tasarımıyla ortaya çıktı. Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na 7 Eylül tarihinde yapılan tescil başvurusunun 9 Ekim tarihli Türk Patent ve Marka Kurumu Tasarımlar Bülteni’nde yer almasıyla ortaya çıkan görseller, ‘VEO’ adlı otomobilin Burak Emre Altınordu, Kazım Doku ve Mehmet Kaya imzalı tasarımını gözler önüne seriyor.

Zorlu Holding’in Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’de, Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu ve Turkcell gibi %19’luk bir payı bulunuyor. Gürcan Karakaş’ın CEO’luğunu yaptığı Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’nin ilk otomobil prototipini 2019 yılının sonlarında ortaya çıkarması bekleniyor. Şirkette Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de %5’lik payı bulunmakta. Akıllı telefon pazarında Venus ile ülkemizi temsil eden Vestel’in otomobil sektöründe göstereceği varlık oldukça merak ediliyor.

Ayrıca Bakınız:  Muharrem İnce "Atı Alan Üsküdar’ı Geçti Sayın Erdoğan!"

Vestel’in VEO adlı otomobil patentinin bir anda ortaya çıkması merak uyandırmışken Hürriyet Gazetesi Otomotiv Yazarı Emre Özpeynirci konu ile ilgili ilgiçekici açıklamalarda bulundu. ‘’Biraz araştırdım projenin arkası yok, belli ki ‘bir köşede dursun gerekirse çıkarırız’ diye düşünmüşler.’’ diyen Özpeynirci, ‘’Yoksa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesindeki yerli otomobil projesine henüz başlanmamışken, projenin ortaklarından biri olan Vestel’e ‘hayrola’ diye sorarlar. Vestel böyle bir risk almaz.’’ dedi.

Emre Özpeynirci’nin açıklamaları ne kadar gerçeği  yansıtır bilemeyiz ancak Vestel VEO’nun son derece fütüristik bir tasarıma sahip olduğu düşünülürse haklılık payı olma ihtimalinin yüksek olduğu’da bir gerçek. Belki de Vestel, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret AŞ’de edindiği tecrübeleri ilerleyen yıllarda gerçekleştireceği bir otomotiv atılımına yansıtmayı planlıyor olabilir. Siz Vestel’in VEO adlı otomobilinin tasarımı ve gerçekliği hakkında ne düşünüyorsunuz yorumlara görüşlerinizi bekliyorum?

YAZAR BİLGİSİ
Alperen Durmuş
Ne batılı bir bilgin ne de doğulu bir alim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.