Windows’a Alternatif Olmayı Başaran Tek İşletim Sistemi Linux

Windows’a Alternatif Olmayı Başaran Tek İşletim Sistemi Linux

Linux hakkında bir şeyler yazmadan önce belirtmek istediğim bir şey var Linux, Windows’a alternatif olmayı başaran tek işletim sistemidir. Öncelikle bunu bilmelisiniz.

Bu bilgiyi sizlerle paylaştığıma göre başlayalım bir kaç yıl öncesine kadar tecrübeli denilebilecek bir bilgisayar kullanıcısı dahi Linux’un ne olduğu sorusuna cevap veremeyebilir idi. Fakat günümüzde Linux,bilgisayar satın alırken Windows’a alternatif sunulabilen işletim sistemlerinin başında gelmektedir.

Helsinki Üniversitesi’nin parlak bir öğrencisi olan Linus Torvalds, 1991 yılında yeni bir işletim sistemi olan Linux’u geliştirdi. Tabi ki o da Microsoft’un Windows sürümlerine karşı bir alternatif olacağını kestiremiyordu.

Her neyse konumuza geri dönelim Linux aslında nedir biraz size ondan bahsedeceğim. Unix ortamının üzerine kurulan bu sistem bütün bilgisayarlarla uyumlu olmasının yanı sıra ücretsiz bir işletim sistemiydi. Linus Torvalds, işletim sistemini yeni geliştirdiiği günlerde kaynak kodlarını açık tutmuştur. Bu sayede Linux kullanıcıları tarafından tekrar tekrar programlanması mümkündü. Zaten Linux’un kısa sürede bu kadar gelişmesinin sebebi de buydu sayısız programcı bu işletim sistemi üzerinde çalışmıştı.

Linus Torvalds, sıfırdan başlayarak programladığı Linux işletim sisteminin adını kendi isminden esinlenerek seçmiş ancak Linux, GNU adıyla bilinen bir projenin parçasıydı bu yüzden çoğu yerde GNU/Linux olarak geçmektedir. Eğer GNU/Linux diye görürseniz hiç şaşırmayın. Kaynak kodunun internet üzerinde ücretsiz dağıtılması sayesinde birbirinden farklı şirket ve programcılar, bu işletim sisteminin gelişmesine sürekli katkıda bulunmuşlardı.

Daha çok farklı kişilerin bireysel çabasıyla beslenen Linux, efsane çağına 1998 yılında IBM, Oracle, Borland ve Corel gibi devlerin bu yeni işletim sistemine verdikleri destek sayesinde ulaşabildiği bir gerçektir. Linux’un yanında yer almayan tek bir şirket vardır o da bir çoğumuzun hatta dünya genelinde kullanılan Windows işletim sistemini geliştiren Microsoft’dur.

Ayrıca Bakınız:  Nvidia’nın RTX SUPER GPU Serisi Tanıtıldı

NASIL TEMİN EDİLİR?

Eğer hızlı bir İnternet ağına sahip iseniz, Linux’u İnternet üzerinden rahatlıkla indirebilirsiniz. Fakat bu işletim sistemine ilgi  duyanlar, işe koyulmadan önce karşılarında Windows işletim sisteminden pek çok değişik bir Linux sürümü bulacaklarını da bilmelidirler. Farklı siteleri dolaştıkça Linux’un farklı sürümlerini sistemlerini bulabilirsiniz.

Linux işletim sistemi, pek çok yazılımı kendi bünyesinde barındırıyor ve tüm bu yazılımlar da ücretsiz olarak hizmete sunulmaktadır. Ancak dilerseniz, işletim sisteminiz için ücretli programlar satın alma şansına tabi ki sahip olacaksınız. Bedavası varken kim satın alır orasını bilemem artık ama satın almanın şöyle bir artısı bulunmakta yazılımı eğer satın alırsanız teknik servis garantisi elde ediyorsunuz alınır mı alınmaz mı orası size kalmış.

Eğer Linux’u İnternet’ten indirmekle uğraşmak istemiyorsanız CD veya DVD üzerine kaydedilmiş Linux sürümlerini herhangi bir bilgisayarcı dan satın alabilirsiniz. Tabi bu durumda küçük ve ya büyük bir ödemeyi göz önünde bulundurmalısınız.

Ben böyle anlattım diye hemen denemek amacıyla kurmanızı tavsiye etmem çünkü Linux aslında bilgisayar konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayan kullanıcılar için öyle kolay bir işletim sistemi değildir. Ancak farklı sürümlerin geliştirilmesi ile birlikte, kullanıcı dostu bir işletim sistemi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Örneğin bilgisayarcılar da bulabileceğini birçok farklı sürümde kullanımı ve kurulumu kolaylaştıracak bir sürü araca yer verilmiştir.

Size son olarak şundan bahsetmek istiyorum Linux kime göre bir işletim sistemi ?

Linux, günümüzde profesyonel diye adlandırdığımız bilişimciler tarafından kullanılan bir işletim sistemidir. Son kullanıcıların kullanmak istemedikleri bir program gibi görünmektedir. Bu durumun nedeni aslında gözle görülür derecede açık kullanılmak istenmiyor çünkü Windows kadar kolay bir kullanım sunamıyor. Bir nedeni daha var aslında o da Windows için geliştirilen program sayısı Linux için geliştirilen program sayısından kat kat fazla.

En basitinden bir örnek vereceğim Windows’ta rahatlıkla oynadığınız oyunların çoğunu Linux işletim sisteminde oynayamazsınız. Windows ile Linux arasında ki çeşitlilik farkını rahatlıkla görebilmektesiniz. 

Yani açıkçası Linux bir program sistemidir. Windows ise hem program hemde oyun sistemidir desek doğru olur diye düşünüyorum. 

 

YAZAR BİLGİSİ
Alperen Durmuş
Ne batılı bir bilgin ne de doğulu bir alim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.