WordPress Siteyi Bakım Moduna Alarak Düzenleme Yapma

WordPress Siteyi Bakım Moduna Alarak Düzenleme Yapma
WordPress sitenizi bakım moduna alıp değişiklik mi yapmak istiyorsunuz? Bakım modu, web sitenizin bakımı sırasında siz arka planda değişiklikler yaparken sitenizin kullanıcılarına daha iyi bir hizmet sunması için tasarlanmıştır, kullanıcılarınıza bakım yaptığınıza dair bir bildirim göstermenizi sağlar. Bu makalede, WordPress sitenizi bakım modunda nasıl kolayca kullanabileceğinizi anlatacağız.

Neden ve WordPress’i Bakım Moduna’da düzenlemeniz gerekiyor?

Normalde, WordPress web sitenizi bakım moduna geçirmeden özelleştirebilirsiniz. Küçük ince ayarlar yapabilir, yeni içerik yayınlayabilir, temaları ve eklentileri herhangi bir aksama olmadan güncelleyebilirsiniz.

Ancak bazen web sitenizde daha uzun bir süre çalışmanız gerekebilir. Yeni bir tema kurma ya da web sitenizin davranışını değiştiren yeni bir eklenti yapılandırarak. Bu süre zarfında web siteniz kullanıcılarınız için belirli bir süre arızalı ve ya artık hizmet vermiyormuşsunuz gibi gibi görünebilir.

Web sitenizin çok fazla trafiği varsa, kullanıcılarınızın kötü bir kullanıcı deneyimi oluşturması ve markanızla ilgili kötü bir izlenim vermesi nedeniyle çalışmayan bir web sitesi görmesini istemezsiniz.

WordPress sitenizi bakım modunda kullanmak, kullanıcılarınıza bir bildirim vermek için bir eklenti barındırıyor, ziyaret edilecek alternatif bağlantılar ve bakımın ne zaman yapılacağı konusunda bir zaman çerçevesi sağlamanıza yardımcı olan bir eklenti. Bu, kullanıcılarınıza daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve olumlu bir marka imajı yaratır.

Yakında veya bakım modu sayfalarını oluşturmak için size iki farklı eklenti göstereceğiz. Sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:  WordPress Yönetici Şifresi Nasıl Sıfırlanır (PhpMyAdmin)

1. WP Bakım Modu Eklentisini Kullanarak Bakım Modunu Ayarlama

Yapmanız gereken ilk şey, WP Bakım Modu eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir. Etkinleştirme sırasında, eklenti ayarlarını yapılandırmak için Ayarlar »WP Bakım Modu’na gitmeniz gerekiyor.

Eklentinin ayar ekranı beş sekmeye ayrılmıştır. Varsayılan olarak, Genel seçenekler sekmesini göreceksiniz.

Genelin altındaki ilk seçenek Varsayılan olarak Devre Dışı Bırak olarak ayarlanmış durumdadır. WordPress sitenizi bakım moduna geçirmek için ‘Etkinleştirilmiş’ olarak ayarlamanız gerekir.

Arama motorlarının web sitenizi bakım modundayken görebilmesini istiyorsanız, ‘Arama için Baypas’ seçeneğini Evet olarak ayarlamanız gerekiyor. Kurulu bir web siteniz varsa, bunu Evet olarak ayarlamanızı öneririz.

WP Bakım Modu, yönetici, bakım modunda web sitenize tam erişime sahip olmanızı sağlar. Bu, çalışma web sitesini görebileceğiniz ve WordPress kontrol panelinize giriş yapabileceğiniz anlamına gelir.

Bakım modundayken web sitesinin ön ve arka tarafına erişmek için hangi kullanıcı rollerine izin verileceğini belirtebilirsiniz. Varsayılan olarak, yalnızca Yönetici olarak ayarlanır.

Ayarları bir dahaki kullanımınzda aynı görmek istiyorsanız, değişikliklerinizi kaydetmek için Ayarları kaydet butonuna basmanız yeterli.

Bakım Modu için Kendi Splash Sayfanızı Oluşturma

WP Bakım Modu, bakım modunda görüntülenecek güzel açılış sayfaları oluşturmanızı sağlar. Yönlendirme sayfanızı oluşturmak için eklentinin ayarlar sayfasındaki Tasarım sekmesini tıklamanız yeterli olacaktır.

Öncelikle, bakım sayfanızda görüntülenecek bir başlık, içerik girmeniz gerekiyor. Yakında bir sayfa oluşturuyorsanız, içeriği buna göre değiştirebilirsiniz.

Ardından, metin rengini ve arka plan tipini seçmeniz gerekir. Arka plan renginden seçim yapabilir, önceden tanımlanmış bir görüntü seçebilir veya kendi arka plan resminizi yükleyebilirsiniz.

Ayrıca Bakınız:  Webmaster Nedir? Nasıl Olunur?

Ayarları tamamladıktan sonra, ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

WordPress Bakım Sayfasında Geri Sayım ve Bülten Kaydı Ekleme

Yakında modun’da sitenizin ne zaman aktif hale geleceğini  o zaman eklenti ile dahil bir geri sayım sayacı modülü kullanabilirsiniz.

Eklentinin ayarlar sayfasındaki Modüller sekmesine giderek, buradan bir başlangıç ​​tarihi seçebilir ve kalan süreyi girebilirsiniz.

Ayrıca, web siteniz tekrar aktif olduğunda eposta ile bilgilendirebilirsiniz. Bu kullanıcılar eklenti aracılığıyla bilgilendirilecek ve e-posta pazarlama listenize abone olmayacaklar.

WordPress sitenizin e-posta gönderebildiğinden emin olmak istiyorsanız. Daha fazla ayrıntı için WordPress e-postalarını test etmek ve düzeltmek üzere eposta deneme sitelerine girip bakabilirsiniz.

Ardından, sosyal medya profillerinize gelecek kısa mod veya bakım modu sayfasından’da bağlantılar ekleyebilirsiniz. Sadece sosyal medya profili URL’lerinizi girin ve eklentinin otomatik olarak sosyal düğmeleri göstermesini bekleyin.

İsteğe bağlı olarak, Google Analytics’i de etkinleştirebilir ve izleme kimliğinizi eklenti ayarlarına ekleyebilirsiniz.

Değişikliklerinizi kaydetmek için kaydetme ayarları düğmesini tıklamayı unutmayın.

WP Bakım modu, etkileşimli bir konuşma yardım kutusu içeren önceden programlanmış bir canlı sohbet botu kurmanıza da izin verir . Bu özelliği, kullanıcılara abone olmak isteyip istemediklerini sormak için kullanabilirsiniz.

Botu etkinleştirirseniz, Genel ayarlar sayfasında ayarladığınız bakım modu içeriğini gizler.

Ayrıca Bakınız:  Ücretsiz SSL Sertifikası Alma ve Kurulumu 2020

2. SeedProd Eklentisini kullanarak Bakım Modunu Ayarlama

SeedProd, güzel tasarımlar ve garantili destek ile gelen premium WordPress eklentisidir.

Yapmanız gereken ilk şey, SeedProd eklentisini kurmak ve etkinleştirmektir.

Etkinleştirme sırasında, yakında ki kurulum veya bakım modu sayfası için Ayarlar »Yakında Geliyor Pro sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir .

Öncelikle durumu seçmelisiniz. ‘Yakında Gelme Modunu Etkinleştir’ veya ‘Bakım Modunu Etkinleştir’ seçeneğine Tıklayabilirsiniz. Ayrıca, kullanıcılarınızı başka bir web sitesine yönlendirebilmenizi sağlayan yönlendirme modunu da seçebilirsiniz.

Bakımı veya yakinda modunu seçtikten sonra, ‘Tüm degisiklikleri kaydet’ dügmesine tıklayın.

Ardından, ‘Gelecekte / Bakım Sayfasını Düzenle’ düğmesine tıklamanız gerekiyor. Bu SeedProd tema özelleştirici açılacaktır.

Bir tema seçmek için tıklayın bu aşamadan sonra SeedProd tema için kişiselleştirme seçeneklerini gösterecektir.

Buradan kendi logonuzu, arka planınızı kolayca değiştirebilir, içeriği değiştirebilir, e-posta abonelik formu, sosyal paylaşım düğmeleri, geri sayım sayacı, ilerleme çubuğu vb. Ekleyebilirsiniz.

SeedProd ayrıca tüm popüler e-posta pazarlama hizmetlerini de destekliyor. E-posta servis sağlayıcınızı seçebilir ve ekrandaki talimatları izleyerek bir kayıt formu oluşturabilirsiniz.

Değişikliklerden memnun kaldığınızda, değişikliklerinizi saklamak için kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın. Artık bakım modu sayfanızı harekete geçirirken önizlemek için web sitenizi gizli modda ziyaret edebilirsiniz.

Daha ayrıntılı talimatlar için, WordPress’te SeedProd ile yakında gelecek sayfaların nasıl oluşturulduğuna dair makalemize bakın .

Bu makalenin, WordPress sitenizi bakım modunda nasıl kolayca kullanacağınızı öğrenmenize yardımcı olacağını umuyoruz.

Bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen bizi Twitter ve Facebook’ta paylaşarak destek olun.

YAZAR BİLGİSİ
Alperen Durmuş
Ne batılı bir bilgin ne de doğulu bir alim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.